Spotify’da bulunan HiFi abonelikleri yakında Apple Music uygulamasına da gelecek. Bir süredir bu konu hakkında sızıntılar ortaya atılırken, bu kez Android sürümünde yayınlanan beta sürümünde tüm detaylar açığa çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan iOS 14.6 Beta güncellemesinde Apple Music için HiFi desteğinin geleceğine dair kodlar keşfedilmişti. Bugün ise Apple Music uygulamasının Android sürümünde kayıpsız seslerin olduğunu gösteren bir dizi özelliğin test edildiği ortaya çıktı. Tüm bu sızıntılar, Apple’ın yakında HiFi hizmetini piyasaya süreceğini gösteriyor.

Apple Music HiFi kayıpsız sesler sunacak

Apple’ın müzik uygulaması şu anda yüksek kalite ve az veri kullanımı olmak üzere iki seçenek sunuyor. Bu seçenekler ile Wi-Fi’nin olmadığı yerlerde uygulamanın daha az veri kullanması için ”veri tasarrufu” özelliğini kullanabilirsiniz. Bununla beraber yakın zamanda yüksek kaliteli sesler içinde yeni bir işlev eklenecek.

Apple Music HiFi desteğine yakında kavuşacak

Apple Music Android 3.6 sürümünde keşfedilen bilgiler, önümüzdeki günlerde yüksek kaliteli ses akışı ve indirme seçeneklerinin geleceğini gösteriyor. Bu özellik hakkında tüm sızıntılar ardı ardını kovalamaya devam ederken şimdi ise, uygulamanın ne kadar veri ve depolama alanı kullanabileceğini gösteren yeni bilgiler ortaya çıktı.

Öncelikle kayıpsız ses dosyalarının, orijinal dosyanın her ayrıntısını sakladığını belirtmekte fayda var. Dolayısıyla internet tüketiminin eskiye nazaran iki kat artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Örneğin kayıpsız ses dosyaları için 10 GB alan yaklaşık olarak; 3000 yüksek kaliteli şarkı, 1000 kayıpsız şarkı, 200 ise yüksek çözünürlüklü kayıpsız şarkı depolayabilir. Yüksek ses ile çalınan kayıpsız şarkılar, gördüğünüz gibi 10 GB alanda sadece 200 adet şarkıyı içerisinde barındırabiliyor.

Veri tüketimi açısından ise üç dakikalık kayıpsız şarkının 145 MB veri harcayacağı söyleniyor. Bu da mobil veri kullanan bir kişi için kesinlikle dezavantaj olacaktır. Zira birkaç şarkıyı üs üste dinlemeye kalktığınızda internet paketinizden epey veri harcanacaktır. Ancak WiFi kullanılan bir ortamda bu özellikten yararlanabilirsiniz.

Apple’ın Müzik uygulaması yakında bu özelliği; hem iOS, hem de Android platformu için getirecek. Her iki tarafta gerekli abonelikler ile en iyi şarkı deneyimini kullanıcılara sunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here