Bilgisayar

Apple M1 Pro ve M1 Max tanıtıldı! İşte özellikleri

Geçtiğimiz aylarda iPhone 13 Pro, iPhone 13, Apple Watch Series 7, yeni iPad mini ve iPad modellerini tanıtan Apple, bugün gerçekleştirdiği etkinlikte özellikleri ile dikkat çeken M1 Pro ve M1 Max işlemcilerini kullanıcılara sundu.

Apple, ARM tabanlı işlemci ile dizüstü bilgisayar sektöründe yeni bir soluk getirdi. Şirket, kazandığı ivme ile M1 Pro ve M1 Max işlemciler ile karşımıza çıktı.

M1’e göre yüzde 70 düşük güç tüketimi: Apple M1 Pro özellikleri

Açıklanan detaylara göre M1 Pro işlemci, 200 Gbps bellek bant genişliğini destekleyecek. 32 GB bellek ile kullanılabilecek yeni işlemci, donanımsal güvenlik güvenlik teknolojisine sahip.

5nm teknolojisi ile üretilen M1 Pro, 10 çekirdekli CPU yapısıyla karşımıza çıkıyor. GPU tarafında ise 16 çekirdeğe sahip olan Apple M1 Pro’da yapay zeka işlemleri için saniyede 11 trilyon işlem yapabilen 16 çekirdekli Neural Engine teknolojisi mevcut.

M1 Pro, ARM işlemciler arasında yüksek performans ve düşük güç tüketimiyle dikkat çekiyor. Ayrıca şirketin deyimiyle Watt başına performans konusunda endüstri lideri koltuğuna oturdu.

Media Engine tarafında H.264, HEVC, ProRes ve ProRes RAW teknolojilerini destekleyen işlemci, beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

33.7 milyar transistör barındıran işlemci, Thunderbolt 4 teknolojisini destekliyor. iPhone 13 ailesi ile birlikte tanıtılan ProRes teknolojisini de destekleyen M1 Pro, aynı anda iki ekran ile kullanılabilecek.

Amiral gemisi işlemci: Apple M1 Max özellikleri

Şirketin sürprizlerinden biri olan Apple M1 Max işlemci, M1 Pro’nun neredeyse iki katı daha iyi performans ile karşımıza çıktı.

M1 Max işlemci, M1 Pro modelinde de olduğu gibi 5nm teknolojisiyle üretildi. Bununla birlikte M1 Max, M1 Pro’dan farklı olarak 400Gbps bellek bant genişliğini destekliyor. 64 GB RAM desteği ile karşımıza çıkan M1 Max, 57 milyar transistör ile dikkat çekiyor.

Amiral gemisi işlemci M1 Pro’da da olduğu gibi 10 çekirdekli CPU ile tanıtıldı. Ancak M1 Pro’dan farklı olarak 32 çekirdekli GPU’ya sahip. Ayrıca 11 trilyon işlem imkanı sunan 16 çekirdekli Neural Engine tercih edilmiş.

M1 Max işlemcinin M1 Pro modelinden en büyük farkı ise ekran desteğinde ortaya çıkıyor. Bununla birlikte M1 Pro işlemci iki ekran desteğine sahipken M1 Max işlemcide dört ekran olarak belirlenmiş.

Apple, hem M1 Pro hem de M1 Max işlemcide güç tüketimine odaklandıklarını açıkladı. Benzer şekilde performans konusunda da iddialı olan işlemciler, yüksek pil süresi sağlayacak.

Apple M1 Pro teknik özellikleri

Üretim teknolojisi: 5nm teknolojisi
Çekirdek sayısı: 10 çekirdek
GPU çekirdek sayısı: 16 çekirdekli grafik arabirimi
Desteklediği teknolojiler: Thunderbolt 4

Apple M1 Max teknik özellikleri

Üretim teknolojisi: 5nm teknolojisi
Çekirdek sayısı: 10 çekirdek
GPU çekirdek sayısı: 32 çekirdekli grafik arabirimi
Desteklediği teknolojiler: Thunderbolt 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir