AMD’den Nvidia’ya çelme! RX 7000 çıkış tarihi açıklandı

AMD, RDNA 3 ekran kartları için lansman tarihini paylaştı. RDNA 3 teknolojisinde çalışacak Radeon RX 7000 ekran kartları, 3 Kasım tarihinde piyasaya sürülecek. Donanım devinin lansman açıklaması, Nvidia’nın GeForce RTX 40 serisi ekran kartlarını piyasaya sürdüğü gün paylaşılmasıyla dikkat çekti.

AMD RX 7000 RDNA 3 ekran kartları geliyor

AMD Radeon Kıdemli Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Herkelman tarafından yapılan son açıklamada, AMD RDNA 3 ekran kartları duyurusu resmiyet kazandı. Şimdi ekran kartlarının modelleri bilinmiyor olsa da, RX 7000 ailesi olarak adlandırılacağını düşünüyoruz.

3 Kasım’da yapılacak lansmanda yeni jenerasyon GPU’lara ve RDNA 3’e yer verilecek. Şimdiye kadar bildiğimiz ayrıntılar ortasında Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarının 5nm mimarisinde tasarlanacağı bulunuyor. Ayrıyeten RDNA 3 ile daha yüksek performans ve yüzde 50’ye varan daha fazla güç verimliliğine sahip olacak.

Yeni kuşak ekran kartları hem grafik hem de bellek yongalarını içerecek biçimde çok yongalı bir modül dizaynına yer verecek. Daha evvelki bilgiler RX 7000 ailesinin, 4 GHz GPU saat hızında çalışan birinci modeller olacağını gösterdi.

RX 7000 yine tasarlanmış Compute Unit, büsbütün optimize edilmiş bir grafik sınırı ve yeni kuşak Infinity Cache üzere bir dizi yeni teknolojiye yer verecek. Ek olarak, uyarlanabilir güç idaresi de dahil olmak üzere yeni teknolojiler ile gelecek.

RDNA 3 Kasım” sloganıyla paylaşılan yeni aktiflik, Nvidia GeForce RTX 40 serisi lansmanının yapıldığı gün paylaşılmasıyla merak uyandırdı. Nvidia’nın en yeni RTX 4090 ve 4080 modelleri hakkında ayrıntılı bilgi için bu yazımıza gidebilirsiniz.

Peki siz AMD RDNA 3 hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!