Bilgisayar

AMD RX 6500 XT ve RX 6400’ün çıkış tarihi aşikâr oldu!

Özellikle son yıllarda ürettiği fiyat / performans odaklı ekran kartlarıyla piyasadaki yerini sağlamlaştıran AMD, çok yakın dönemde RX 6000 serisi ekran kartlarına yenilerini ekleyecek. VideoCardz eksenli gelen son bilgilere göre firma, 2022’nin ilk çeyreği dolmadan her iki ekran kartını da piyasaya sürmeyi planlıyor.

AMD, yeni GPU’larla bütçe dostu olacak

Uzunca bir süredir AMD’nin bütçe dostu ve RX 6000 serisine yeni ekran kartları ekleyecek yeni GPU’lar üzerinde çalıştığı konuşuluyordu. En son gelen söylentilere göre, RX 6500 XT ve RX 6400 ekran kartlarının piyasaya çıkış tarihi belli oldu ve ilk ekran kartı Ocak ayında kullanıcılara sunulacak.

Çin’in en ünlü teknoloji forumlarından ve güvenilir kaynaklarından biri olan Bilibili cephesinden gelen habere göre RX 6500 XT, 2022’nin Ocak ayında piyasaya çıkacak. Bu ekran kartını, RX 6500 XT’nin daha ucuz bir alternatifi olan RX 6400 izleyecek. Bu kartın da en geç Mart ayında satışa sunulması bekleniyor. Sızıntıyı paylaşan kaynak, her iki kartın da VRAM boyunun 4GB ile sınırlı olacağını söylüyor.

Her iki kartın da 4GB RAM ile sınırlandırması, 1080p çözünürlükte oyun oynamayı tercih eden bir kitleye hitap edilmek istendiğine işaret ediyor olabilir. Her ne kadar oyunun ne kadar sistem istediği, optimizasyonu ve GPU sürücüleri gibi etkenler önemli olsa da her iki kartın da 1080p, 60 Hz ve yüksek ayarlarda oyun oynatmayı planlayan, bütçeyi yormayacak alternatifler olacağı düşünülüyor.

Özellikle COVID-19 ve sonrasındaki süreçte ciddi tedarik sıkıntıları yaşayan büyük firmalar için önümüzdeki süreç de oldukça kritik olacak. Bu anlamda RX 6400 ve RX 6500 XT’nin stok durumları da oldukça belirleyici olacak. Bu iki ekran kartını, 2022’nin ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi beklenen, yine fiyat / performans odaklı RTX 3050’nin takip etmesi bekleniyor.

Peki sizler AMD’nin yeni ekran kartları hakkında nele düşünüyorsunuz? Fiyatları ile ilgil herhangi bir tahmininiz var mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.