Haberler

1988’de piyasaya çıkan birinci Apple Watch açık artırmada!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, sık sık çıkardığı yeni ürünlerle dikkatleri üzerine çekiyor. Ancak bu kez şirket, eski model bir akıllı saat ile gündemde. Teknolojinin her geçen gün ilerlediği gümümüzde, nispeten eski ürünler bile antika olarak karşımıza çıkmaya başladı.

ABD’deki bir müzayede evi, İlk Apple Watch olarak adlandırılan 1988 yılından kalma bir ürünü açık artırmada satışa çıkardı. Oldukça nadir olan Seiko WristMac isimli ürün, şimdiden koleksiyoncuları heyecanlandırmayı başardı. İşte ayrıntılar…

33 yaşındaki Seiko WraistMac müzayedesi

Seiko WristMac, 1988 yılında bir Macintosh aksesuarı olarak piyasaya sürüldü. Saat Apple bilgisayarlara bağlanabiliyor ve telefon numaralarını saklamak için AppleTalk‘ı kullanabiliyordu. Ayrıca günlük, haftalık ya da tek seferlik alarm kurma özelliklerine de sahipti.

Bu nadir ürün, kutusuyla birlikte açık artırmaya çıktı. Satışa sunulduğundan yani 1988 yılından beri, 30 yılı aşkın bir süredir satılmadı. Kutu açıldı ve üründe yalnızca yıllardır maruz kaldığı basınçtan dolayı hafif bir aşınma var. Buna rağmen rengini korumayı başarmış.

Kutu, doldurulmamış bir kayıt kartının ve diğer birkaç belgenin yanında, resmi WristMac yazılımını içeren 1.2 disketi ve saatin bilgisayara takıldığında sabit kalmasını sağlayacak bir tutucu da içeriyor. Bu nadir parça, koleksiyoncu, yatırımcı ve Apple hayranları için harika bir fırsat olsa da, kaçırdıkları taktirde bir sonraki WristMac’in ortaya çıkması yıllar alacaktır.

28 Ağustos 1991 yılında, Atlantis Uzay Mekiği‘ndeki astronotlar, ilk e-postayı gönderdiler. Uzay aracında bulunan Macintosh Portable ve Apple Link yazılımı ile uyumlu çalışabilen WristMac saatler kullanıyorlardı. O zamanlar ürünün şöhrete ulaşmasını sağlayan olay da bu oldu.

Müzayede, bir çizgi roman markası olan Comic Connect tarafından düzenleniyor. Kayıt kartı, başvuru kılavuzu, yazılım disketi, ambalaj ve 70216 seri numaralı açılmamış bir Seiko WristMac içeren kutu açık artırmaya sunuluyor. Çevrimiçi müzayede 1 dolardan başlayacak ve 18 Aralık‘a kadar devam edecek. Comic Connect CEO’su ve Kurucu Ortağı Stephen Fishler, ürünün yakın geçmişe ait bir satış kaydı bulunmadığından ulaşacağı satış fiyatını tahmin edemediklerini söylüyor.

Sizler ilk Apple Watch olan nadir Seiko WristMac açık artırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir